Forum www.lepszagmina.fora.pl Strona Główna www.lepszagmina.fora.pl
Zławieś Wielka
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Informowaliśmy mieszkańców Złejwsi Małej w oraz Wójta i Radę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.lepszagmina.fora.pl Strona Główna -> Informacje dla mieszkańców naszej Gminy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam Leszczyński
Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zławieś Mała
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 14:51, 02 Lip 2010    Temat postu: Informowaliśmy mieszkańców Złejwsi Małej w oraz Wójta i Radę

Informowaliśmy mieszkańców Złejwsi Małej w oraz Wójta i Radę Gminy na posiedzeniu w dniu 26.marca 2008 r.
Przekazaliśmy informację pisemną w formie ulotki.
Oto jej treść :

Szanowni Państwo, drodzy sąsiedzi, mieszkańcy gminy Zławieś Wielka!

W styczniu 2007 roku, przebywając na terenie gminy Zławieś Wielka stwierdziliśmy, że jest tu bardzo ładnie, jest dużo zieleni, że można tu po pracy wypoczywać, upajając się świeżym powietrzem. Podjęliśmy decyzję, że tu zamieszkamy i tak też się stało.
Po wybudowaniu domu, w grudniu tego samego roku zamieszkaliśmy. Jednak szczęście o spokojnym życiu natychmiast prysło, gdy codziennie, w niektórych przedziałach czasu, szczególnie wcześnie rano w godz. 6.oo – 8.oo i później, wieczorem w godz. 17.oo – 22.oo, z pobliskich zakładów wydobywa się uciążliwy dla uszu hałas. Będzie on tym bardziej uciążliwy dla naszego codziennego życia w okresie letnim, gdy zechcemy spędzać czas na świeżym powietrzu i przy szeroko otwartych oknach. Niestety, głośno pracujące wentylatory zakładów zmuszą nas do szczelnego zamykania okien i korzystania z klimatyzacji, jeśli je posiadamy. Ale przecież nie po to zmienialiśmy miejsce zamieszkania, by z uciążliwego – miejskiego przejść na jeszcze bardziej niezdrowe dla organizmu. Dotyczy to także Was, tych, którzy mieszkają tu od „zawsze”.
Co o hałasie mówi nauka? Hałas to rodzaj dźwięku niekorzystnego dla zdrowia. Jego szkodliwość zależy od wielu czynników, między innymi od jego natężenia, zakresu częstotliwości, charakteru zmian w czasie i jego długotrwałości, a także od wrażliwości osobniczej itp. Działa negatywnie na nasz słuch (do trwałej głuchoty włącznie), na układ nerwowy (zaburzenia czucia, wzmożona pobudliwość, bezsenność, utrata łaknienia, bóle i zawroty głowy), na układ krążenia (skurcz naczyń obwodowych w kończynach, częste nadciśnienie), a nawet na wewnętrzną część organizmu (przyczynia się do zbyt wczesnego starzenia się i to aż o 8-12 lat). Sprawia, że czujemy się znużeni, a ponadto w stanie niepokoju i zdenerwowania. Wysuwane są hipotezy, że hałas może być przyczyną chorób nowotworowych i chorób sercowo-naczyniowych. To, w jaki sposób człowiek reaguje na hałas, zarówno biologicznie jak i psychicznie, jest związane z wiekiem, płcią, sytuacją emocjonalną w danym czasie. Tak, więc wrażliwość na hałas jest odmienna u różnych ludzi.
Jak wielki wpływ ma hałas na nasze samopoczucie, a także na całokształt naszego zdrowia niech świadczą niektóre opinie specjalistów. Joanna Papiernik, w wybitnym opracowaniu na temat hałasu, opierając się na badaniach niemieckich naukowców dowodzi, że długotrwałe narażenie na hałas zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca. Do uczestnictwa w badaniach zaproszono 4000 osób po zawale, pytano o rodzaj hałasu, jaki musieli znosić w ciągu ostatnich 10 lat. Okazało się, że kobiety narażone na hałas płynący z otoczenia miały 50 % większe ryzyko zawału (co druga kobieta), na mężczyzn zaś - u co trzeciego mężczyzny. Powyższe wnioski, co do szkodliwości hałasu na organizm ludzki, potwierdzają wieloletnie badania wykonywane w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, a w szczególności badania prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Sadowskiego i dr hab. n. med. Krystynę Pawlas.

Zachodzi, więc istotne pytanie dla nas – mieszkańców Złejwsi Małej, sąsiadujących z zakładami emitującymi dokuczliwy hałas: Czy my powinniśmy zgadzać się na powolny, lecz bardzo groźny, szkodliwy wpływ hałasu na utratę zdrowia naszego, członków naszych rodzin? Jeśli nie zgłosimy naszych uwag, protestów, w sposób milczący przyzwalamy na takie działania!

Jak jest to groźne zjawisko – wiedzą o tym władze centralne. Minister Zdrowia i Opieki Socjalnej w rozporządzeniu z dnia 30 maja 1996 r. /Dz.U. z 25 czerwca 1996 r./ wśród czynników szkodliwych w pracy wymienia hałas i nakazuje co 3 lata przeprowadzanie badań pracowników narażonych na działanie hałasu. W innym przepisie prawnym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych dla zdrowia kobiet /Dz.U. Z dnia 27 września 1996 r./ w punkcie III.1. Wymienia się hałas jako szczególnie niebezpieczny czynnik dla kobiet w ciąży. Nie będę przytaczał innych równie ważnych przepisów prawnych.

Na skutek interwencji jednego z nowych mieszkańców Złejwsi Małej, w lutym bieżącego roku, Inspekcja Ochrony Środowiska dokonała kontroli firmy Privacon Poland, między innymi pod kątem emisji hałasu. Kontrolę przeprowadzono w godzinach przedpołudniowych – dokonując pomiaru hałasu stwierdzono, że „poziom emisji dźwięku…..wynosi 49,1 dB i nie przekracza dopuszczalnych norm”. Dalej w sprawozdaniu z kontroli podaje się, że według Rozporządzenia Ministra Środowiska z 14.06.2007 norma wynosi 50 dB. Czyli do przekroczenia normy w momencie kontroli brakowało 0,9 dB. Ponadto stwierdzono, że emisja hałasu podczas pracy urządzeń odbywa się na stałym poziomie przez cały dzień! Niestety, nie wykonano przecież pomiaru podczas intensywnie pracujących wentylatorów, tj. w wyżej wymienionych godzinach, a tylko określono tzw. tło hałasu. A z życia nam już wiadomo, że są dni, podczas których wentylatory hałasują cały dzień.

W związku z koniecznością, uciążliwej dla naszego zdrowia i pracowników zakładu, pracy wentylatorów należy zadać sobie pytanie – dlaczego włączane są tak duże i hałaśliwe urządzenia? Odpowiedź jest z góry znana!. Wentylatory są po to, by usuwać z hal produkcyjnych szkodliwe gazy. Z pewnością jest tego dużo, skoro używa się tak potężnych wentylatorów. Co jest więc wyrzucane do powietrza, którym my – dokładnie my wszyscy oddychamy ?

Inspekcja Ochrony Środowiska w informacji dla naszego mieszkańca podała, że „w zakresie ochrony powietrza stwierdzono, że Hacom Poliester Sp. z oo oraz Mertens Poland Sp. z oo wprowadzają do powietrza substancje: styren i aceton. Pomiary emisji wykonane w styczniu 2007 (czyli rok temu) wykazały, że przekraczane są dopuszczalne ilości styrenu wprowadzanego do powietrza.” Dalej w piśmie informuje się, że nałożono karę pieniężną, i że do końca czerwca 2008 r. zostanie zmodernizowany system wydalania gazów odlotowych z instalacji emitującej styren. Następnie informuje się, że przy aktualnej kontroli w lutym 2008 r. ”....wyniki pomiarów wykazały, że emisja styrenu przekracza dopuszczalne wartości. W związku z tym, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej..”
Zadziwiającym jest, że o ile w sprawie emisji hałasu podano dokładne wyniki badań, w których stwierdza się nie przekroczenie normy – tak w sprawie emisji styrenu, wyników badań nie podaje się. Możemy, więc przypuszczać, że w tym przypadku normy są mocno przekroczone. Tak, więc, w naszym środowisku, w pobliżu zabudowań mieszkalnych, w pobliżu przedszkola, szkoły, w pobliżu ogródków działkowych, zatruwa się powietrze szkodliwym dla zdrowia styrenem.

Szanowni Państwo : czy możemy pozostawać nadal bierni ? A czy nas ktokolwiek informował co to jest STYREN ?

Źródła internetowe informują, że styren jest niezwykle trującą substancją. Centralny Instytut Ochrony Pracy podaje takie informacje:
substancja szkodliwa, drażniąca, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy,
substancja przypuszczalnie rakotwórcza dla ludzi wg IARC (grupa 2 B)
Instytut Badawczy DYNA Coat kwalifikuje styren do grupy niebezpiecznych preparatów chemicznych. Potwierdza się powyższe informacje, ale ponadto wskazuje się, że „styren w stężeniach przekraczających dopuszczalne normy może powodować: podrażnienie układu oddechowego, zaburzenia żołądka, wątroby, centralnego systemu nerwowego. Objawami są bóle i zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie mięśni, ospałość. Potwierdzają to także wieloletnie badania prowadzone przez Akademię Medyczną we Wrocławiu. Niektóre dane zawarte w wynikach badań styrenu:
substancja niebezpieczna w myśl dyrektywy Unii Europejskiej - 1999/45/EEG
zagrożenie toksykologiczne: styren działa szkodliwie, działa depresyjnie oraz drażniąco na błony śluzowe,
zagrożenie ekotoksykologiczne: substancja szkodliwa dla życia lądowego i wodnego.
Ta sama jednostka naukowa informuje, że według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem – IARC styren jest umieszczony w grupie 2B jako czynnik przypuszczalnie rakotwórczy (jak wyżej stwierdził CIOP).

Objawy związane ze zetknięciem się ze styrenem (choroby). Ostre zatrucia u ludzi charakteryzują się podrażnieniem oczu, nosa, błon śluzowych układu oddechowego, występowaniem kaszlu. Przy zwiększonych stężeniach pojawiają się zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, apatia, osłabienie mięśniowe, brak łaknienia, nudności, wysuszenie skóry. Przy wdychaniu powietrza skażonego styrenem – pojawia się kaszel, podrażnienie ust i gardła, czasami ból w klatce piersiowej.
Profesorowie Akademii Medycznej z Wrocławia zalecają, aby osoby narażone na działanie styrenu poddawać badaniom lekarskim, ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy, wątrobę, skórę i układ nerwowy. Należy pomocniczo do badań wykonać morfologię krwi z rozmazem oraz badanie czynności wątroby. Tak, więc s t y r e n to substancja niezwykle szkodliwa dla człowieka, wywołuje schorzenia wątroby i układu oddechowego.
Informacje się potwierdzają. Cytowane wcześniej rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom w punkcie VIII.2., wymienia styren jako substancję wyjątkowo szkodliwą, nakazuje pracownicę przenieść do innej pracy albo nawet zwolnić z pracy na czas niezbędny. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, w cytowanym wcześniej rozporządzeniu nakazuje aby pracownicy, mający styczność ze styrenem, byli badani co dwa lata, realizując zalecenia Akademii Medycznej z Wrocławia (układ oddechowy, wątroba, skóra, układ nerwowy).

Należy zadać sobie kolejne pytanie: a co z nami, to jest z tymi, którzy zatruwani są wyziewami niebezpiecznego styrenu ?
Należy jednoznacznie podkreślić, że problem nie dotyczy tylko mieszkańców Złejwsi Małej, lecz również mieszkańców innych miejscowości naszej gminy. Styren w tak wielkich ilościach wyrzucany w powietrze – rozsiewany jest w promieniu kilku a nawet kilkunastu kilometrów. Można powiedzieć, że w dalszej odległości od zakładu jego zgubne skutki będą mniejsze, ale jednak też będą. Mieszkańcy odległych miejscowości też będą w przyszłości chorowali.

Tak więc na podstawie informacji, które Państwu przekazujemy, a które są dostępne w Internecie, możemy wnioskować, dlaczego:
1.właściciele firm: Mertens, Privacon o nazwiskach : Marcel Mertens i Ronny Mangelschots produkcję elementów, do których używa się styren organizują w Złejwsi Małej, a nie na terenie Belgii – w miejscowości Rijkevorsel , czyli tam, gdzie mieści się siedziba firmy,
2.właściciele firm Hartman-Poliester i Hacom-Poliester, działający od 15 lat w Holandii, przenoszą produkcję do Złejwsi Małej.

Wniosek jest prosty : styren szkodzi Belgom i Holendrom!

Szanowni Państwo – Przedstawione Państwu informacje pochodzą ze źródeł ogólnie dostępnych w Internecie. Są to informacje prawdziwe.

W tych, wydawałoby się niewielkich zakładach (tak wyglądają z daleka), idzie produkcja na masową skalę. Z internetowej informacji podanej przez Wójta Gminy Zławieś Wielka wynika, że przed wydaniem zgody na powstanie zakładu United BC Poland – w dniu 30.09.2006 r., społeczeństwo naszej gminy poinformowano delikatnie, że jest wniosek o „..adaptację istniejącego budynku hali do produkcji z żywic poliestrowych z magazynem i częścią socjalną.”. Absolutnie nie informowano społeczeństwa, z jakimi uciążliwościami się to wiąże, że: zakłady będą silnie hałasować, do powietrza będzie wpuszczany w wielkich ilościach styren, do tego o bardzo szkodliwym działaniu dla zdrowia. Efekt tego był z góry założony - nie było żadnych uwag ze strony mieszkańców – więc wydano zgodę.
Od tamtego czasu do chwili obecnej na tym jedynym terenie, oprócz United BC Poland, powstały następne spółki zagraniczne: Mertens -Poliester Poland, Privacon, Hacom-Poliester i Hartman-Poliester. O tym, że to nie są już żarty, świadczą chociażby tylko informacje, jakie w Internecie podaje Hartman : ...”już dziś możemy szczycić się coraz większą produkcją, która obecnie stanowi 60 % wyrobów sprzedawanych przez naszego kontrahenta. Obecnie jest to ok. 80 ton rocznie wyrobów z poliestru....”. To tak podaje Hartman-Poliester. Dodajmy jeszcze do tego wielkości produkcji innych spółek: United BC Poland, Mertens-Poliester Poland, Privacon i Hacom- Poliester.

Zakłady te będą się rozwijały, widzimy, że się rozwijają. Produkcja, więc będzie większa. Więcej styrenu będzie emitowane do powietrze. A my codziennie, coraz bardziej będziemy zatruwani.

Styren - to cichy powolny zabójca. Jego oddziaływanie będziemy odczuwali po kilku może kilkunastu latach. My to znamy – proszę Państwa. Po katastrofie w Czernobylu, teraz dopiero widzimy skutki. Teraz dopiero oficjalnie podaje się, jak szkodliwy dla zdrowia człowieka jest azbest zawarty w eternicie, tak powszechnie stosowanym do pokrycia dachów. Czy mamy pozwolić na to, abyśmy chorowali z powodu nadmiernego hałasu a w szczególności z powodu styrenu (wyrzucanego z hal produkcyjnych w powietrze w powietrze ) - tylko dlatego, że ktoś chce kosztem naszego zdrowia się dorabiać?

Myślę, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że nie zazdrościmy, iż u nas w Polsce, szczególnie tutaj w Złejwsi Małej - Holendrzy lub Belgowie chcą zarabiać pieniądze. Niech zarabiają – ale nie mogą tego czynić kosztem naszego zdrowia. Niech produkują jak najwięcej, niech zatrudniają jak najwięcej. Z tym, że muszą być zachowane nasze prawa, a w szczególności musi być uszanowane nasze prawo do ochrony naszego zdrowia. My nie chcemy żyć w hałasie, nie chcemy być zatruwani niebezpiecznymi substancjami. Nie chcemy w przyszłości z tego powodu chorować.
Jednocześnie, jak nas informuje Dziennik Urzędowy województwa kujawsko-pomorskiego z dnia 25 kwietnia 2006 roku, rozdział 4 - funkcje komercyjne – dotyczące działki nr 244/11, 244/12; 244/28 i 244/30, paragraf 20, p-t 4 – uciążliwość wynikająca z rodzaju prowadzonej działalności komercyjnej winna zamykać się w obrębie własnym danego terenu (zakładów) i p-t 6 – obowiązek wprowadzenia zieleni izolującej od strony terenów sąsiednich oraz rowu melioracyjnego. A przecież, dbający o nasze interesy (zdrowie) wójt gminy w „NASZE SOŁECTWO ZA 10 LAT - Wizja rozwoju naszej wsi…” „marzę, aby moja wieś stała się centrum sportu i kultury a nasze środowisko było przyjazne człowiekowi. Byłbym szczęśliwy gdyby za 10 lat moja wieś była piękna, a jej zmierzanie do nowoczesności (uciążliwe zakłady!) będzie oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju (zniszczone zakładami środowisko). Byłbym szczęśliwy gdyby przyroda naszej wsi nie ulegała negatywnym wpływom człowieka (emisja hałasu i styrenu!), a tradycje nie zostały zapomniane (nie będzie kto pamiętał!)..

Czy pozwolimy na dalsze ignorowanie prawa z zakresu ochrony środowiska i zatruwanie nam zdrowia; tolerowanie arogancji Władz wobec swoich mieszkańców i podejmowania decyzji szkodliwych dla społeczeństwa u progu XXI wieku?!

Informujemy Państwa, że powyższym problemem zainteresujemy Radę Gminy Zławieś Wielka, będziemy obecni na posiedzeniu w dniu 26.03.2008 r.

Zamierzamy zwołać w tej sprawie zebranie mieszkańców, poinformujemy o podjętych działaniach dla naszego wspólnego dobra, licząc na Państwa poparcie, albowiem nic więcej nie ma cenniejszego jak nasze zdrowie. O terminie i miejscu spotkania poinformujemy Państwa w najbliższym terminie.


Babiński Zygmunt
Leszczyński Adam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.lepszagmina.fora.pl Strona Główna -> Informacje dla mieszkańców naszej Gminy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin